Co je vysokozdvižný vozík

Pár rad jak vybrat vysokozdvižný vozík

Čelní vysokozdvižný vozík

Stojíme-li před rozhodnutím jaký pořídit vysokozdvižný vozík, měli bychom si položit pár základních otázek, abychom získali jasnou představu. Nyní se nebudeme zabývat otazkou, zda vůbec vysokozdvižný vozík pořídit, protože firma manipulujicí se zbožím na paletách, větších rozměrů či vyšších hmotností se bez nějakého manipulačního prostředku prostě neobejde.
V prvé řadě bychom si měli stanovit, jaké by měl mít vysokozdvižný vozík požadované parametry z nichž jsou nejdůlejžitější nosnost a výška zdvihu. Dále si musíme stanovit, jaká máte pro vysokozdvižný vozík omezení, jakou by měl mít vozík výbavu např. přídavné zařízení, aby mohl manipulovat s požadovaným typem břemen a nakonec bychom si měli určit cenový rámec, který bude limitující výběr, jaký vysokozdvižný vozík budeme hledat. Můžeme volit v drahé značkové, vozíky s ohledem na poměr ceny ku výkonu a nebo použitý vysokozdvižný vozík, který je však také možno rozdělit do několika cenových úrovní vzhledem ke stáří a jeho opotřebení.


Těchto pár rad připravil a za celý tým VIVA - manipulační technika s.r.o. Vám dobrý výběr přeje, Slavomír Vinař !

Vysokozdvižný vozík a výška zdvihu

Vysokozdvižný vozík a jeho zdvih

Vysokozdvižný vozík je určen hlavně k vertikální manipulaci a proto je výška zdvihu spolu s nosností hlavním parametrem při jeho výběru.
Výška zdvihu je jasný parametr a odpovídá výšce nejvyššího místa, kam musí vysokozdvižný vozík břemeno zvednout resp. založit (např. výška korby vozidla, nejvyšší police regálu atd.). Výšku zdvihu volíme vždy s menší rezervou, aby se nám nestalo, že vysokozdvižný vozík nezaloží paletu do regálu, protože paleta přesahuje 10 cm pod vidlice.
Podle požadované výšky zdvihu a omezení konstrukční výšky bude na prodejci, aby zvolil vhodný typ zdvihacího zařízení. Vysokozdvižný vozík může být vybaven zvedacím zařízením standard (klasické dvoudílné), duplex s volným zdvihem (dvoudílné umožňující manipulaci nízkých prostorech) a triplex (umožňuje vysoký zdvih při nízké konstrukční výšce a bývá včetně volného zdvihu).
Při volbě výšky zdvihu je nutno vzít v potaz, že výška zdvihu má vliv na stabilitu vysokozdvižného vozíku a proto má každý vozík redukci nosnosti s ohledem na zdvih vozíku. U vyšších výšek zdvihu jak 3500 mm se raději poraďte s naším prodejcem.

Vysokozdvižný vozík a jeho nosnost

Vysokozdvižný vozík těžiště

Stanovení, jakou má mít vysokozdvižný vozík nosnost, už není tak jednoduché jako u zdvihu. Vysokozdvižný vozík ať je jakékoliv značky má vždy nosnost vztaženou k těžišti břemene resp. vyložení. U menších vysokozdvižných vozíků bývá těžiště obvykle 500 mm, u středně velkých vozíků 600 mm a u vysokotonážních vysokozdvižných vozíků bývá těžiště např. i 900 mm. Těžiště břemene je u rovnoměrně rozloženého materiálu v jeho středu. Pokud bude vysokozdvižný vozík přepravovat standardní europalety o délce 1150 mm, tak těžiště této palety je 575 mm, což u nejčastěji používaných vozíků s těžištěm 600 mm bude stačit, pokud zvolíme vysokozdvižný vozík s nosností odpovídající hmotnosti břemene. Pro malý vysokozdvižný vozík s těžištěm 500 mm, už však musíme volit nosnost min. o 10% vyšší. Jiná situace nastává, pokud vysokozdvižný vozík bude přepravovat atypické palety či jiný materiál, který má větší rozměry a tudíž i těžiště břemene. V tomto případě je lepší se poradit s prodejcem, který Vám navrhne vhodnou nosnost pro pořizovaný vysokozdvižný vozík.
Někdy se setkáváme s tím, že zákazníci požadují vysokozdvižný vozík s nosností násobně vyšší než skutečně potřebují, protože chtějí mít rezervu. Malá rezerva je určitě namístě, ale je třeba si uvědomit, že cena pořizovaného vysokozdvižného vozíku roste takřka lineárně s jeho nosností.
Při vybavení vozíku přídavným zařízením je nutno počítat se snížením nonosti vysokozdvižného vozíku o hmotnost zařízení a také z důvodu posunutí těžiště.

Vysokozdvižný vozík a možná omezení

Vysokozdvižný vozík  a omezení

Vysokozdvižný vozík musí splňovat nejen výkonnové požadavky, ale též splňovat omezující kritéria, aby nám mohl plně sloužit.
Pokud pořizujeme vysokozdvižný vozík do již existujících prostor, což je nejčastější, budeme muset přizpůsobit vozík prostorům popř. naopak. Možná se ptáte, proč naopak. Mohou však nastat situace, kdy je finančně méně náročné upravit např. stavební otvor, než pořizovat speciální snížený vysokozdvižný vozík. Nicméně parametry stávajících prostorů budou pro nás určující pro stanovení maximální konstrukční výšky a šířky. Taktéž musíme mít jistotu, že únosnost podlah je dostatečná pro daný vysokozdvižný vozík a uvědomit si, že zatížení je součtem hmotnosti vysokozddvižného vozíku a hmotnosti břemene. Tato váha je navíc téměř celá na přední nápravě.
Dalším důležitým omezením je šíře pracovních uliček. Pokud jsou dispozice prostor již předem dány, musíme vědět jaký může mít vysokozdvižný vozík maximální poloměr otáčení, aby pro něj byla šíře uliček dostatečná. S šíří uliček by měl být prodejce předem seznámen, aby mohl vhodný vozík doporučit. Obecně lze říci, že nejmenší poloměr otáčení má tříkolový vysokozdvižný vozík, ale ten nemusí být vhodný s ohledem na stabilitu, záběr kol na kluzkém povrchu apod. Navíc dnes již v podstatě neexistuje tříkolový vysokozdvižný vozík se spalovacím motorem. V krajním případě, kdy jsou uličky hodně úzké je možné využít čtyřcestný vysokozdvižný vozík, který umožňuje pohyb všemi směry bez otáčení a je schopen pracovat v uličkách, které jsou téměř stejně široké jako vozík samotný. Tyto čtyřcestné vyskozdvižné vozíky se též používají pro manipulaci s dlouhými břemeny.

Vysokozdvižný vozík je Váš pomocník

Vysokozdvižný vozík náš pomocník

Vysokozdvižný vozík by neměl být považován jen za nákladovou položku, ale za pomocníka, který nám usnadňuje práci. Vysokozdvižný vozík je nutno chápat jako důležitý článek ve výrobním či obchodním procesu firmy a proto výběru vysokozdvižných vozíků je dobré věnovat náležitou péči.
V prvé řadě je důležité stanovit si všechny druhy manipulace a činností, pro které bude vysokozdvižný vozík sloužit a v jakých podmínkách. Pokud vzniká firma a její prostory tzv. na zelené louce, je nejefektivnější řešit vybavení skladů spolu s výběrem manipulační techniky. Při znalosti množství skladovaného materiálu je možné navrhnout odpovídající regálový systém, jeho rozmístění s ohledem na potřebnou šíři pracovních uliček a vhodný vysokozdvižný vozík, který bude mít dostatečnou nosnost, výšku zdvihu a splňovat konstrukční omezení.
S ohledem na místo, kde bude vysokozdvižný vozík pracovat, zvolíme druh vozíku a jeho pohonu. Při použití vně objektů můžeme volit vysokozdvižný vozík s s dieselovým motorem. Při použití vně i uvnitř volíme spíše s pohonem LPG popř. vysokozdvižný vozík elektrický. Při manipulaci uvnitř je vhodnější vysokozdvižný vozík elektrický. Pokud nejsme prostorem příliš omezeni, je lepší volit čtyřkolový vysokozdvižný vozík pro jeho lepší stabilitu a schopnost překonávat větší terénní nerovnosti. Vysokozdvižný vozík může být dodán se širokou škálou výbav a přídavných zařízení, které manipulaci usnadňují a zrychlují. Výběr manipulační techniky není snadný, proto se na nás můžete s důvěrou obrátit a my Vám rádi pomůžeme!

vysokozdvižný vozík


Prodej vysokozdvižných vozíků, plošinových vozíků, tahačů a příslušenství
Monika Horňáková

telefon+420 777 02 00 93

emailprodej@viva-manipulacni-technika.cz

© VIVA - manipulační technika s. r. o. 2015
Login
VIVA manipulační technika

Odkazy: Vybavení skladů a dílen | VZV - vysokozdvižné vozíky | Paletové vozíky | Půjčovna vysokozdvižných vozíků | Použité vysokozdvižné vozíky Linde | Hydraulické zdvižné plošiny a stoly | Vysokozdvižné vozíky | Pronájem vysokozdvižných vozíků | Manipulační vozíky | Vysokozdvižné vozíky DESTA


Webhosting